начало » Екология » Инвестиционни намерения

Архив
Уведомяваме Ви, че Община Враца има следното инвестиционно предложение: Рекултивация на клетки 1.1 и 1.2 към Регионалното депо за неопасни отпадъци на общините Враца и Мездра.

от 20.02.2013

О Б Я В А

до заинтересованите лица и общественост

на основание чл. 4, ал. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на  ОВОС/ДВ бр. 25/2003г./ 

Уведомяваме Ви, че Община Враца има следното инвестиционно предложение:

Рекултивация на клетки 1.1 и 1.2 към Регионалното депо за неопасни отпадъци на общините Враца и Мездра.

 

 

Местоположение:

Гр. Враца се намира в северозападната част на България на 116,0 км от гр. София.

РДНО - Враца е разположено на около 5,0 км югоизточно от центъра на гр.Враца, на 1,7 км от покрайнините му и граничи на юг с ж.п. линията София-Враца-Видин. Достъпът до депото е от републикански път Е79, отклонение в дясно преди града на около 3,2 км по пътя за селата Костелево и Крапец. Общата площ на терена на депото е 125,0 дка, собственост на Община Враца. Надморската височина на терена е в границите 320,0 - 340,0 м.

 

Възложител:

ОБЩИНА ВРАЦА

гр. Враца 3000, ул. „Стефанаки Савов” № 6

тел, факс: 092/663438

Телефон, факс и е-mail: Централа: 092/ 62 45 81, 62 45 82 Факс: 092/ 62 30 61

Електронна поща: obshtinavr@b-trust.org

 

Лице за контакти: инж. Огнян Цветков – Началник отдел „Публична инфраструктура и околна среда”, тел. 092/624581, вътр. 251, 092/623388, Моб. тел. 0887900320

 

Характеристика на инвестиционното предложение: 

Рекултивацията е завършващата фаза на експлоатацията (запълването) на клетките и депото като цяло, като запечатва вече положените отпадъци при спазване на изискванията на Наредба №8 (5) и Наредба №26 (6).

Работният проект за рекултивация на подобект: „Актуализация на проект за рекултивация на клетки 1.1 и 1.2 към РДНО на общините Враца и Мездра" съдържа следните части, които взаимно се допълват с информация, необходима за управление и закриване на депото:

 

Проект за техническа рекултивация - описание на дейностите и материалите, необходими за изграждане на горния /запечатващ/ изолационен слой на вече запълнените с отпадъци клетки ;

Проект за биологична рекултивация - описание на дейностите и материалите, необходими за създаване на трайно биологично /тревно и дървесно/ покритие на рекултивационните слоеве и предпазването им от ерозия;

План за мониторинг - допълнение към съществуващия план за мониторинг, отнасящ се за поетапната рекултивация на депото;

План за безопасност и здраве - описание на дейностите по безопасност и здраве по време на изпълнение на рекултивацията;

Противопожарна безопасност - условия за спазване на противопожарна безопасност;

Проекто-сметна документация.

 

Конструкцията на запечатването и рекултивацията на депото отговаря на изискванията на Наредба 8/24.08.2004 г.

Рекултивирането на депото се извършва на отделни етапи;

Рекултивация на Клетка 1.1 и 1.2 се извършва едновременно - след тяхното закриване, по време на експлоатацията на Клетка 2.1;

Рекултивация на Клетка 2.1- след нейното закриване, по време на експлоатацията на Клетка 2.2;

Рекултивация на Клетка 2.2 - след нейното закриване

Чрез рекултивацията на повърхността на отпадъците се постига намаляване притокът на атмосферните води в тялото на депото, а оттам и намаляване количеството на инфилтрата. Депонирането на неопасни отпадъци /НО/ в Клетка 1.1 продължава до определената в проекта кота. След това се пристъпва към запълване на Клетка 1.2 и дозапълване на Клетка 1.1. По неработните повърхности на Клетка 1.1 и по контакта й с Клетка 1.2 се предвижда временна рекултивация от 0,20 м пръст. След запълване и на Клетка 1.2 до проектната й кота се пристъпва първо към временна, а в последствие и към крайна рекултивация на двете клетки.. Останалите клетки 2.1 и 2.2 се рекултивират аналогично по реда на тяхното запълване.

Предмет на настоящия проект е рекултивация на първите две клетки. Рекултивацията протича в две фази:

Техническа рекултивация и Биологическа рекултивация.

 

Всички, които желаят да се запознаят с инвестиционното намерение, да изразят мнения и становища, относно реализацията му, могат да го направят писмено в община Враца или в РИОСВ Враца, ул. „Екз. Йосиф” № 81.

 

Oбявите се публикуват във връзка с изискванията на чл.95 ал.1 от Закона за опазване на околната среда