начало » Новини
28.04.2014
Кметът: „Проблемът с финансовите корекции ще се реши само в диалог с държавата”

Управляващият орган на ОП „Околна среда” със свои писма наложи финансови корекции на всички големи водни проекти в България, включително на Община Враца. Предвидената финансова корекция за Враца е 4.6 милиона лева. Тези финансови корекции са свързани с процедурата по възстановяването на финансирането по оперативната програма, което бе спряно преди няколко месеца от Европейската комисия.

„В края на миналата седмица се проведе среща с Управителния съвет на НСОРБ, където тази тема бе обсъждана подробно. Общините категорично не сме съгласни да поемем тежестта на тези финансови корекции и чрез нас да бъде решен проблемът с възстановяването на финансирането по тази оперативна програма. Подобни финансови корекции не само ще доведат до изключително тежки проблеми с бюджетите на санкционираните общини, но поставят и под сериозна заплаха  довършването на всички тези стартирали водни проекти. Това от своя страна може да доведе до още по-голяма щета на оперативната програма. Тези финансови корекции не са аргументирани. Общините не носят вина по отношение на методиката за оценяване, заложена в процедурите по обществените поръчки, които са свързани с изпълнението на водните проекти. Още повече, че голяма част от тях са провеждани в условията на извършван предварителен контрол от Управляващия орган. Да не говорим за предварителния контрол през Агенцията за обществени поръчки. Голяма част от тези поръчки са преминали и през становища на КЗК и ВАС, както е и в случая с община Враца” – категоричен бе инж. Николай Иванов.

Кметът допълни също, че Община Враца ще внесе пред Управляващия орган аргументирани възражения. Той изрази надежда, че очаква възраженията да бъдат приети, а финансовите корекции – отменени. Наложените финансови корекции за Община Враца са за пет от договорите по Интегрирания проект за воден цикъл на гр. Враца. Това са договорите за техническа помощ, за строителния мениджмънт и строителен надзор, за ВиК мрежата – Етап I, за реконструкцията на ПСОВ ( пречиствателна станция за отпадъчни води) и за доставката на помпи. Тези договори са сключени след провеждане на обществени поръчки в периода 2010 – 2011 г.

На заседанието на НСОРБ е било взето и решение за спешна среща с премиера, за да се търси решение за изход от ситуацията.  „Вярвам, че в тази тежка ситуация диалогът с МОСВ и Управляващия орган ще продължи, и ще бъде намерено най-доброто решение и за общините, и за държавата” – допълни инж. Иванов. Възможен вариант за решаване на проблема е поемане на ресурса за финансовите корекции от държавния бюджет.

 

 

Даниела Хитова,

гл. експерт „Връзки с обществеността”