начало » Новини
17.08.2015
Община Враца започна работа по програма «INTEREG V-А Румъния - България 2014-2020 г.» за подобряване на устойчивото използване на природното наследство и ресурси и културното наследство

Община Враца подготвя  две проектни предложения по програма «INTEREG V-А Румъния - България 2014-2020 г.», Приоритетна ос 2: Един зелен регион, Специфична цел 2.1 Подобряване на устойчивото използване на природното наследство и ресурси и културното наследство.

 

Първият проект е с партньор Община Добрословени, окръг Олт (Румъния).

Преди седмица в общината се проведе първата работна среща, на която присъства и кметът на Община Добрословени  Джордж Тудораску. Постигнати бяха следните договорености:

Проектното предложение е с наименование «Оходен, регион Враца – Добрословени, регион Каракал: Мост между две епохи и две цивилизации»

Прогнозният бюджет е 6 мил. евро, като разпределението между партньорите е 50/50. Проектът на община Враца е насочен към популяризиране на археологическите разкопки в село Оходен. „Идеята е за създаване на музей на открито върху проучената част от археологически обект -  селище и култов център от ранната новокаменна епоха Оходен-Валога, с всички необходими благоустройства, съоръжения, площи, инфраструктура, постройки и други средства за функционална обстановка, като фокуса е археологията” - уточни инж. Николай Иванов.  

За ревитализиране на демонтираните археологически структури и добитите от тях научни данни се предвижда реализиране на четири модула по проекта:

1. Изготвяне на експозиция на открито в проучената част на археологическия обект чрез изграждане на защитна покривна платформа открит тип и експониране на макети на обредни съоръжения от сакралния сектор на праисторическия обект.

2. Изграждане на експериментално селище от пет постройки с различни функции чрез автентични за ранния неолит материали, технологии и планове върху терен разположен непосредствено до праисторическия обект.

3. Експериментални дейности и демонстрации, реализирани по шест компонента:

- добив и производство на най-ранната керамика;

- добив на еднозърнест и двузърнест плевест лимец и производство на хляб;

- изработка на предмети за бита и култа от кост;

- добив на дървесина и строителство на дървено-кирпичена постройка;

- производство на инструменти от камък и кремък;

- ревитализиране на духовния живот и ритуалност на първите земеделци чрез възстановка на раннонеолитни земеделски обреди и погребални обичаи. - експериментални демонстрации на производство на спиртни напитки с праисторически материали, съоръжения и технологии

4. Археологически проучвания на ключови участъци от обекта с цел добиване на допълнителни данни за хронологията на структурите, вземане на проби от растителни, животински и човешки костни останки и проверка на автентичността на експериманталните демонстрации.

По проекта ще бъде закупена специализирана техника за  археологически проучвания, ще се обособи и зона за лагер с всички необходими благоустройства- алеи, общи площи, сцена, огнища, паркинг, тоалетни, кухня, лагерни сектори за палатки и т.н. В зоната на лагера и околността ще се изградят зони за активна игра като въжени паркове, дървени конструкции и други природосъобразни атракционни за различните възрастови групи.

Целевите групи са ученици, студенти, археолози, млади семейства с деца.

В съществуващата сграда на училището ще бъде изграден Експериментален археологически учебен център, в които ще се провеждат лагери на ученици и студенти от България, Румъния и други страни, както и научни семинари и обучения.

 

Второто проектно предложение, което разработва Община Враца е: „Геопарковете по Долен Дунав – възможност за опазване и устойчиво развитие на геоморфоложко и геоложко наследство”, с партньори Община Поноареле /Румъния/,  Община  Роман и Фондация „Лице за изкуство и култура“.

От страна на Община Враца ще бъде разработен проект за изграждане на туристическа инфраструктура и пешеходен туристически маршрут при природната  забележителност „Божи мост” в Чиренско - Лиляшкия карстов район на общината и изграждане на карстов ландшафтен парк „Понора”.

Водещият партньор по този проект е Община Враца,  като максималния бюджет за Водещия Бенефициент  е 1 900 000 евро.

 

 

 

 

 

Снежка Петкова,

Гл. експерт „Международна дейност и протокол”