- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.

Екопътека Паволче
В подножието на величествения Балкан, само на 8 километра югоизточно от град Враца и точно под връх Околчица, се намира малко селище, което за някои носи странното име Паволче. По данни на държавния архив селището съществува от 1430 година. Тогава са открити и най-ранните османски документи, в които то се среща с днешното си название.
Според една красива легенда преди много години местните жители често срещали вълчета край селото и разказвали един на друг за срещите си с тях. "Па волче!" (пак вълче), обяснявали те. Неусетно с времето думите им послужили за наименование на тяхното село, в което сега постоянно живеят повече от 800 души, голяма част от които не са възрастни хора, а предимно млади семейства.
На изток от Паволче се намира Челопек. Ако тръгнете на юг, ще стигнете до село Зверино. На запад Паволче граничи със селищата Метковец и Згориград, където все още могат да се видят старите рудници, които дълго време са осигурявали препитанието на хората от района. А на север от Паволче на картите ще откриете селата Косталево и Моравица. Независимо от промените на новото време с много любов към българските традиции и осъзнат стремеж за запазване уникалните богатства на природата местните жители успяват да съхранят бита, фолклора и обичаите на родния си край. Това създава предпоставки не само в Паволче, но и в Згориград да се разработят алтернативни форми на туризъм.
Особен интерес за гостите е тракийският могилен некропол. Той е безспорно свидетелство, че района е бил населяван от древен тракийски аристократичен род. В откритите могили са били погребвани знатни конници, служили във войската на трибалския цар. След археологически разкопки са намерени и множество старинни съдове и сувенири с доказан тракийски произход, които датират от ІІ век преди Хр.
Едно от задължителните за посещение места в Паволче е църквата "Св. Иван Рилски", изградена през 1932 година.
Голямо предизвикателство и очарование за туристите представлява Врачанската екопътека "Боров камък". За да преминете през нея, бихте могли да тръгнете от Згориград, а на връщане да отседнете в Паволче. Когато достигнете горния й край, пред вас ще се извиси връх Пършевица, в подножието на който се намира мандрата, в която се прави небезизвестния кашкавал, носещ името на планинския връх.
Това, което завинаги остава като най-ярък спомен за всички туристи и особено за чуждестранните гости, е гостоприемството на жителите на село Паволче. В една от къщите, които целогодишно приемат туристи както от страната, така и от чужбина, е домът на семейство Йорданови. Там ще ви посрещнат с усмивка и щедрост, които напълно разбиват представата на мнозина българи за врачани като неприветливи хора. За чужденците всеки прекаран ден в Паволче е форма на изживяно приключение не просто заради възможностите, които районът предлага за екологичен и селски туризъм, но най-вече поради сърдечното гостоприемство на местните хора. Ако решите да отседнете в къщата на семейство Йорданови, нощувката ще ви струва десетина лева. Менюто изцяло е издържано в духа на традиционната за този край кухня. Всички местни специалитети са приготвени с продукти, които са собствено производство на семейството, отгледани в градината на двора им.
Милена Михайлова