начало » Новини
28.09.2010
Днес в Заседателната зала на Община Враца се проведе заключителната пресконференция във връзка с приключване изпълнението на проект „Заедно за по-добър живот”,

Днес в Заседателната зала на Община Враца се проведе заключителната пресконференция във връзка с приключване изпълнението на проект „Заедно за по-добър живот”,

съфинансиран от Европейския социален фонд чрез ОП „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 по схема „Грижа в семейна среда за независимости достоен живот на хора с различни видове увреждания и самотно живеещи хора – дейности „Социален асистент” и „Домашен помощник” фаза 2. На срещата присъстваха г-жа Жана Добриновска - Директор на дирекция „Социално подпомагане” – Враца, Камелия Петрова – Регионален координатор на АПС за Област Враца, Директора на Дирекция „Бюро по труда” - Враца, г-жа Маргарита Ангелова, Момчил Младенов – Председател на УС на сдружение „МОСТ” Враца, зам. - кметове и експерти от Община Враца.

През последните пет години е налице и тенденцията към увеличаване броя на хората с трайни увреждания. Когато човек има здравословни проблеми, които го правят зависим в процеса на организиране на ежедневието, това засяга множество хора. Алтернативата, която стои към другите членове на семейството или към роднините е настаняване в специализирани институции или напускане на работа, което от своя страна влошава качеството на живот на всеки от семейството. В отговор на тези проблеми от 01.10.2009 година Община Враца съвместно със Сдружение „МОСТ” - Враца изпълнява проект „Заедно за по-добър живот” съгласно договор за безвъзмездна финансова помощ, сключен между Община Враца и Агенция за социално подпомагане. Проектът се финансира чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007 – 2013 година, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски социален фонд. Неговата основна цел е социално включване на уязвими и зависими групи чрез предоставяне на социални услуги в семейна среда и намаляване на риска от зависимост от институционални грижи на територията на община Враца. Целевата група обхваща 30 самотно живеещи възрастни хора, които поради различни причини от здравословен или семеен характер не са в състояние сами да организират ежедневието си и 20 лица с различни видове трайни увреждания.

        За целия период на изпълнение на проекта потребители на услугите са общо 64 нуждаещи се от град Враца и селата Баница, Вировско, Върбица, Девене, Згориград, Косталево, Тишевица и Чирен. От тях 3% са до 30-годишна възраст, между 31 и 50 годишни са 5 % от потребителите, 23% са на възраст между 51 и 70 години, между 71 и 80 годишни са 36% от потребителите и значителна част – 33% са на повече от 80 години. Най-възрастният потребител на социални услуги по проекта е жена на 98 години, а най – младият е дете на 10 години.

 Назначени са 29 лица като домашни помощници и социални асистенти. Те са завършили едно въвеждащо и две поддържащи обучения за предоставяне на социални услуги. По проекта има назначен рехабилитатор, който оказва помощ на хората с увреждания. На общо 12 души са проведени повече от 520 рехабилитационни процедури. Социален консултант съветва потребители, техните близки, домашните помощници и социалните асистенти при възникнали въпроси и проблеми Така потребителите на социални услуги по проект „Заедно за по-добър живот” получават подкрепа в семейна среда, която отговаря на потребностите им. 

 

 

       Общата стойност на проекта е 115 760 лева, а периода на неговото изпълнение е 12 месеца и приключва на  30 септември 2010 г.

Изпълненият от Община Враца с партньорството на Сдружение МОСТ – Враца проект „Заедно за по-добър живот” има трайно въздействие, тъй като допринася хората да са уверени, че когато човек остарее или има нужда от социални услуги, държавата и обществото не се оттеглят от него, а идват да му помогнат в трудните моменти. Дори и да останеш сам, няма опасност да живееш изолирано и да останеш без социални контакти. Създадените чрез проекта работни места и възможности за обучение развиха професионалните умения на социалните асистенти и домашните помощници и  ги мотивираха да оказват необходимата за възрастните хора и за хората с увреждания подкрепа. Проектното предложение се отрази и на близките на хората, които получават социални услуги. Те  се чувстват по-спокойни и няма да се откъсват от работа.

След като приключи предоставеното финансиране по настоящия проект, Община Враца ще продължи дейностите, свързани с провеждането на общинската политика в сферата на социалните услуги. Подадени са от наша страна документи да участваме като партньор на Агенция за социално подпомагане в процедура BG051PO001-5.2.09 “Алтернативи”, свързана с предоставяне на социалната услуга „Личен асистент”. Предстои стартирането на проект по схема „Грижа в семейна среда за независимост и достоен живот на хора с различни видове увреждания и самотно живеещи хора - дейности „Социален асистент” и „Домашен помощник” – фаза 3, където Община Враца ще е партньор на неправителствената организация „Асоциация Враца – 2007”.

 

НГ/НГ

28 септември 2010г.