- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.
Новини
участва в среща-разговор на тема „Бъдещето на Социално терапевтичния център като иновативна услуга в Община Враца. Срещата е организирана от СНЦ „Опора БГ” и е посветена на Международния ден на хората с увреждания -3-ти декември.
Първият Социално терапевтичен център гр. Враца е стартирал в началото на 2011 година по проект, финансиран от ОП «Развитие на човешките ресурси» и трябва да приключи през февруари 2012 год. Негови потребители са 22 лица с увреждания, родители на деца с увреждания, младежи напускащи институции, безработни, лица от малцинствен етнически произход. Бенефициент по проекта е СНЦ «ОПОРА БГ», партньори са Областна администрация -Враца и ЮЗУ „Н.Рилски” Благоевград.
Всеки ден в центъра се провеждат групови занимания по мотивация и предприемачество, арттерапия, ерготерапия, музикотерапия, релакс, трудотерапия, евритмична и танцова терапия, екодейности в природата.
Обучените в „Социално терапевтично консултиране” , 20 специалиста, работят и по индивидуални терапевтични програми, невротренинги със специализирана биофийдбек апаратура, програми по психидиагностика.
Със съдействието на обучаваща организация - ЮЗУ „Н.Рилски”, използвала методиката и опита на 500 антропософски центъра по социална терапия и лечебна педагогика от 60 страни, е разработена методика за терапевтични подходи в социалното включване на рискови групи.
До момента в България не е практикуван социално терапевтичния модел, няма оборудвани такива заведения. Основната му цел е превенцията на социалното изключване чрез подходи, основаващи се на антропософската лечебна педагогика и социална терапия.
Заместник-кметът на Общината заяви, че администрацията поема ангажимента да подкрепя и съдейства за това този Социално-терапевтичен център да премине в делегирана от държавата дейност след приключване на проекта през м.февруари 2012г.Тъй като чрез дейността му, потребителите на тази социална услуга ще получат възможност за по-добра интеграция в обществото.
Светозар Луканов призова за това обществото да бъде толерантно и да приеме тези хора като част от него