- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.
Новини
Европейската комисия, чрез своята програма Interreg IVC, подкрепи проект SUM, насочен към подобряване на устойчивостта на градската мобилност в европейските градове.
Необходимостта от транспортирането на хора и стоки представлява 32,6% от общото крайно потребление на енергия в Европа. Този сектор има висока зависимост от петрола и се нуждае от стратегия за намаляване на нивото на енергийна зависимост. Ниво, което в Европа се повиши до 79,5% от консумираната енергия.
От друга страна, ако се анализират проблемите на градската мобилност, всичко се усложнява от високите емисии на СО2 и други замърсители в допълнение към високи нива на шум, проблеми които се случват в центъра на нашите градове. Въпреки това, в градските райони използването на меките видове транспорт и приемането на електрически превозни средства представлява голям потенциал.
Именно в тази област работи проект SUM. Проектът има за цел да се насърчи изпълнението на местните и регионалните политики за устойчива градска мобилност, опитвайки се да сведат до минимум три сериозни проблема: CO2 емисии на парникови газове, енергийната зависимост, която ни поставя в по-висока политическа и икономическа нестабилност, както и замърсяването на градовете, което се отразява на здравето и качеството на живот на техните граждани.
Общата цел на проект SUM е да допринесе за популяризирането и утвърждаването на устойчиви транспортни средства, чрез междурегионално сътрудничество. Поради това Комисията реши да подкрепи тази инициатива в рамките Interreg IVC, където междурегионално сътрудничество придобива пълното си значение.
Тази обща цел е разделена на четири основни компонента:
- Насърчаване на обмена на знания и дискусии по най-добрите регионални практики, които са в полза на устойчивата мобилност, създавайки по-голяма информираност в областта на устойчивата градска мобилност.
- Подобряване на знанията и опита на региони с по-малко опит в по-чисти методи на транспорт, така че те да работят заедно с други по-развити региони в тази област.
- Идентифициране на най-ефективните практики, за да се гарантира, че гражданите приемат по-устойчиво поведение и навици в градската мобилност, анализиране на информация и насърчаване на информационни кампании, за да се демонстрират предимствата, които тези нови методи предлагат на обществото.
- Определяне на план на действие и стъпки във всеки регион като резултат от проекта.
Проектът започна през януари 2012 г. и е с продължителност 30 месеца и вече проведе първата среща между всички партньори в град Фаро, област Алгарве, Португалия. Участници в проекта са 15 организации от европейски региони в рамките на страните Испания, Португалия, Италия, Латвия, Полша, България, Франция, Швеция и Великобритания. Общият бюджет е 1 604 086.15 евро. Тя се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).
Списък на партньорите:
• Община Виго – Испания;
• Община Месина – Италия;
• Община Терамо – Италия;
• Община Регион Емилия – Италия;
• Общински съвет Рига – Латвия;
• Община Катовице - Полша;
• Община Враца;
• Община София;
• Община Амиен – Франция;
• Асоциация на местните власти Скане – Швеция;
• Регион Реджо ди Калабрия – Италия;
• Регионалната енергийна агенция в Пазарджик (РЕАП);
• Енергийна агенция на югоизточна Швеция;
• Регионална агенция за енергетика и околна среда в Алгарве - Португалия;
• Общински съвет Есекс – Англия.
Интернет портал на проекта: www.sumproject.eu (в процес на създаване)
Лице за контакти: инж. Красимира Георгиева (Зам.-Кмет „ЕФиОП”) – Ръководител проект
Дата на пресконференцията: 08.06.2012 г.