- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.
Новини
Приключи проект „Изследване за екологично напояване” на Фондация „Румънска Екологична Акция”, финансиран по програма ФАР ТГС 2005 Румъния-България. На заключителната среща, проведена в „Дом на науката и техниката” гр. Враца присъстваха представители на Фондация „Румънска Екологична Акция”, Община Враца, Регионална инспекция за опазване на околната среда и водите - Враца, Дом на науката и техниката - Враца и Клуб „Приятели на Врачански балкан”.
Целта на проекта е да подкрепи трайното икономическо развитие на трансграничния регион Долж-Враца, чрез развитие на трансгранично сътрудничество между публичния и частния сектор и неправителствените органзации, занимаващи се със защита на околната среда. Специфична цел на проекта е защита на почвата и подпочвенте води в зоните, нуждаещи се от напояване чрез каптиране и пречистване на водата от река Дунав с цел използването й за напояване по време на периодите на засушаване.
Река Дунав е най-замърсената река в Европа и е сред 10-те най-замърсени реки на планетатата. Напоителните системи са решение за периодите на засушаване, но не са трайно решение на проблема. Водата за напояване става все по-малко и е все по-замърсена. За да можем да използваме река Дунав за напояване на земеделски култури се налага предварително пречистване на водата. На заключителен семинар бе представена инсталация за пречистване на водата от река Дунав, преди да се използва за напояване. След преминаването през тази инсталация качеството на водата се доближава до качеството на вода за питейни нужди. Използването на тази вода за напояване елиминира рисковете за произведаната продукция и за замърсяване на почвата и подпочвените води.
В рамките на проекта бе извършено изследване на базата на пилотно прилагане на мерки за напояване без риск за качеството на произведената продукция и на водата от кладенците на населението. Бяха създадени мрежи за сътрудничество в Долж и Враца за преминаване към напояване с екологична вода чрез пречистване на мястото на ползване. Проектът бе насочен към сдружения на местни напоители и кметствата на градовете Бекет и Оряхово. Стойността му е 70 000 Евро, като 88% са осигурени от Програма ФАР ТГС 2005 Румъния-България, а съфинансирането е 5% от Фондация „Румънска Екологична Акция” и 7% от Кметство Бекет. Партньори на проекта са Община Враца, Клуб „Приятели на Врачански балкан” и „Дом на науката и тихниката” гр. Враца.