начало » Новини
15.04.2013
Враца е сред общините-отличници по ОП „Околна среда 2007 – 2013 г.”

Враца е сред общините-отличници по ОП „Околна среда 2007 – 2013 г.”

По инициатива на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов и заместник–министър Малина Крумова в МОСВ се проведе среща с общините-бенефициенти по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, които са постигнали значителен напредък в изпълнението на проектите по програмата. Сред поканените на срещата на общините-отличници бяха и представители на община Враца - зам.-кметът по устройство на територията инж. Николай Йорданов и инж. Марияна Рашева – директор на „Звеното за изпълнение на проекта” за водния цикъл.

„Това е една среща, с която искаме да отчетем дължимото, което са положили екипите на тук присъстващите представители на общини, които изпълняват проекти по ОПОС. Важно е да отчетем положителните примери по реализацията на проектите, защото прекалено често се отдава значение на това какво не се случва и искаме да покажем, че нещата се случват. Затова сме поканили общините-отличници. Всяка една от тях има с какво да се похвали. Всяка една е направила огромни усилия да изпълнява проекти своевременно и качествено и ние искаме да отдадем дължимото на това” - с тези думи се обърна заместник-министър Крумова към представителите на Столична община, Бургас, Габрово, Враца, Провадия и Чирпан. Заместник-министърът даде добра оценка на хода на изпълнението на проекта във Враца и подчерта, че ръководството на общината е изключително ангажирано с изпълнението на най-големия проект в сектор „Води”.

Министър Попов призова общините да споделят предизвикателствата, пред които се изправят и да отправят своите препоръки за ускоряване на процеса на изпълнение на заложеното в проектните предложения.

Представителите на община Враца споделиха своя опит от извървяния до момента път по реализирането на проекта за водния цикъл. Основното предизвикателство, с което екипът се е сблъскал, са продължителните процедури по обжалване на решенията за избор на изпълнители на дейностите по проекта.  Останалите участници в срещата се обединиха около тази теза и потвърдиха, че са наложителни законодателни промени, целящи намаляване на обжалванията на процедурите за обществени поръчки.