- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.
Новини
Днес във Враца се проведе първата междинна пресконференция във връзка с изпълнението на „Интегриран проект за воден цикъл на град Враца”. Проектът се финансира от Кохезионния фонд на ЕС и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.”. Oбщата стойност на проекта е 136 373 288,07 лв., а безвъзмездната финансова помощ е 123 523 616,01 лв., от които съфинансирането от Кохезионния фонд на ЕС е в размер на 98 818 893,59 лв., съфинансирането от държавния бюджет е 24 704 722,42 лв., а от Община Враца (външен заем) е съответно 12 849 672,06 лв. Договорът за безвъзмездна финансова помощ влиза в сила от 15.01.2010 г. и е с продължителност 72 месеца. Oбщина Враца e бенефициент, а „В и К“ ООД гр. Враца – асоцииран партньор.
Конференцията бе организирана, за да се представи пред медиите и обществеността напредъкът по проекта за шестмесечния период от началото на строителните дейности.
Събитието бе открито от инж. Красимира Георгиева – заместник-кмет по европейско финансиране и обществени поръчки на община Враца. Тя приветства гостите и направи кратка оценка за изпълнението на проекта до момента. „Нашият проект е най-големият, финансиран по ОП „Околна среда 2007 – 2013 г.” в сектор „Води” и за това този проект е голяма отговорност за нас. В изминалата една година от официалното обявяване на началото на проекта е постигнато много” - заяви инж. Георгиева. „Изпълнението на проекта е свързано с доста проблеми. Ние, съвместно със Звеното за изпълнение на проекта и фирмите изпълнители на отделните етапи полагаме усилия за тяхното преодоляване” – допълни Красимира Георгиева.
Малина Крумова – ръководител на Управляващия орган по ОП „Околна среда 2007 – 2013 г.” представи значимостта на проекта в национален мащаб и съпостави изпълнението му с други аналогични проекти, финансирани от ОП „ОС”, като Габрово и Бургас. Тя изрази увереност, че благодарение на съвместните усилия на всички участници в проекта ще бъдат преодолени закъсненията в строителните графици и той ще бъде завършен в срок. „До 2015 г. се извършват разплащания по проектите финансирани от ОП „ОС” и аз съм уверена, че до тогава ще бъдат завършени всички етапи включително и довеждащия водопровод от яз. „Среченска бара” – заяви Малина Крумова.
Инж. Кирил Кочев – гл. инженер на „В и К” ООД – Враца изрази своето задоволство от изпълнението на проекта и увери, че дружеството ще продължи да оказва пълно съдействие за реализирането му.
Инж. Марияна Рашева – директор на Звеното за изпълнение на проекта - чрез мултимедийна презентация представи в детайли хода на изпълнение на реалното строителство и предизвикателствата, пред които то ежедневно се изправя и решава. Представителите на медиите и гостите на конференцията бяха запознати с амбициозността на проекта да реши проблемите на община Враца по отношение на „В и К” - услугата и мащабността му като обем за изпълнение в момент, когато строителството се разгръща. „В кв. „Кулата” се работи по 9 профила с диаметър ф 300 и колектор І. Работи се и по изграждане на нова канализация. Изпълнени са 930 м” – заяви Марияна Рашева. В жк „Дъбника” се работи на 7 участъка, като са изпълнени 2800 м канализационна мрежа и сградни отклонения, както и 52 бр. ревизионни шахти. Работи се и по реконструкция на водопроводната мрежа на ул. „Братя Миладинови”, ул. „Ген. Леонов”. До сега са изпълнени над 1 км водопроводи. Тези обекти са от Етап 1” – посочи директорът на ЗИП. По Етап 2 се работи в кв. „Бистрец”. Изпълняват се 8 профила с диаметър ф 300 и колектор ІІ. Изпълнени са около 3300 м канализационна мрежа и 65 ревизионни шахти. Работи се усилено и на ПСОВ” – допълни Марияна Рашева.
С голям интерес бяха изслушани и представителите на строителите от Етап 1 и ПСОВ - Людмил Стоянов и Етап 2 - Николай Богданов, които дадоха конкретна информация за работния процес, за неговата организация и предстоящи действия. Те увериха, че правят всичко възможно, за да се ускори изграждането на обектите.
Владимир Николов – ключов експерт организиране на събития – ръководител екип към консорциум „АИП-Агенция за информация и публичност“ бе модератор на събитието.
Събитието уважиха и народните представители от ПП „ГЕРБ” – Тотю Младенов и Петя Аврамова, областният управител на област Враца Венцислав Василев, инж. Николай Йорданов - зам.-кмет по устройство на територията на община Враца, Иван Жеков - секретар на община Враца, кметските наместници от жк „Дъбника, кв. „Бистрец”, кв. „Кулата”, председателят на Общински съвет – Враца Малина Николова и общинските съветници членове на Постоянната комисия по програми с европейско и национално финансиране. На събитието присъстваха и Жоао Перейра – Инженер на проекта, Тодорка Гергова – директор на РИОСВ - Враца, както и други експерти и представители на свързани с проекта институции, журналисти от местните и национални медии, ЗИП, избраните чрез обществени поръчки изпълнители. Специални гости бяха и представители на звената за изпълнение на проектите за Воден цикъл на градовете Габрово и Бургас, изпълняващи сходни водни проекти.
В дискусията, с която завърши пресконференцията, бяха разгледани въпроси, свързани с изпълнението на проекта.
След пресконференцията бяха посетени част от обектите на Водния цикъл за запознаване на място със строителните работи.
Даниела Хитова,
гл. експерт „Връзки с обществеността”