- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.
Новини
Част от екипа по проект "MMWD – Да накараме миграцията да работи за развитие", ръководен от Иван Жеков – Секретар на Община Враца, участва в третата кръгла маса за Транс национален диалог и сътрудничество в Югоизточна Европа. Тя се проведе в град Триест, Италия в изпълнение на Работен пакет 7:„Развитие на транснационално взаимодействие и сътрудничество”. Община Враца бе представена освен от членове на екипа по проекта, също и от представители на заинтересованите страни Дирекция "Бюро по труда" – Враца, Дирекция "Социално подомагане" - Враца, Регионален инспекторат по образованието и Професионална гимназия „Н.Й.Вапцаров” – Враца. Преди разделянето по групи за работа по тематични области, партньорите от Регион Фрули Венеция Джулия бяха организирали представяне на международна мрежа за социални иновации, нови модели на предприемачество и екологична, социална и икономическа устойчивост, инициирана по проект на Центъра за Въздействие – Триест.
За да се идентифицират области за взаимно изгодно транснационално сътрудничество, участниците в кръглата маса обсъдиха представения сравнителен анализ на миграционните профили и на сценариите за политики, разработени по проект MMWD. Последва работа по групи, обособени в три тематичните области: „Трудова заетост”, „Благосъстояние” и „Човешки капитал”, в резултат на която участниците съставиха план за действие в съответната тематична област. По отношение на заетостта вниманието се фокусира върху насърчаване на предприемачеството като трудова възможност за мигрантите. В областта, свързана с развитие на човешкия капитал, основната цел е международното сътрудничество да насърчи техническото образование, което не само да отговаря на изискванията на пазара на труда, но и да бъде двигател за иновации на регионално и транснационално ниво. Планът за действие с тематична област „Благосъстояние” акцентира върху мерките за насърчаване на социалната икономика и осигуряване на специфични услуги, отговарящи на потребностите на възрастните хора, на децата, на семействата и на мигрантите.
Работата на екипите ще продължи с изготвянето на единен план за действие за транснационално сътрудничество през 2014-02020 г., свързан с мерките за активно управление на миграционните процеси и създаването на платформа за политически диалог за насърчаване приемането на по-ефективни разпоредби на миграционните потоци в региона на Югоизточна Европа. Тъй като миграцията е по същество трудов и икономически феномен, ограничителни законодателни и контролни мерки не могат самостоятелно ефективно да регулират и управляват миграционните движения. Проектът се стреми към по-всеобхватен подход, включващ основните заинтересовани страни в различни страни. Целта е да се улеснят съвместни подходи към управлението на миграцията и нейните последици в региона на Югоизточна Европа, както и осигуряване на сътрудничество при решаване на общите предизвикателства, породени от демографските и миграционните процеси.