начало » Новини
29.10.2014
ОБЩИНА ВРАЦА ПРИКЛЮЧИ УСПЕШНО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТ "MMWD – ДА НАКАРАМЕ МИГРАЦИЯТА ДА РАБОТИ ЗА РАЗВИТИЕ"

Община Враца приключи изпълнението на проект "MMWD – Да накараме миграцията да работи за развитие", съ-финансиран от Оперативна програма за транснационално сътрудничество “Югоизточна Европа” 2007-2013 г., чрез Европейския фонд за Регионално Развитие (ЕФРР) и Инструмента за Предприсъединителна Помощ (ИПП). Проектните дейности, изпълнявани в периода от 01.05.2012 г. до 31.10.2014 г. имаха за основна цел подобряване капацитета на публичните администрации за предвиждане и стратегическо управление на бъдещите последици от текущите демографски промени и социалните потребности, и по специално на миграцията, на човешкия капитал и пазара на труда. Консорциумът за управление и изпълнение на проекта е съставен е от 21 партньора от 10 държави (6 от тях са в Европейския съюз: Италия, България, Гърция, Словения, Румъния, и Австрия и 4 са извън него: Сърбия, Черна гора, Република Молдова и Швейцария). Водещ партньор по проекта е Регион Емилия- Романя (Италия).

В резултат от изпълнението на проекта Община Враца постигна създаване на база данни от статистическа, социологическа и научна информация за демографските и миграционните процеси, която да служи за вземането на информирани решения при изработването на интегрирани публични политики. Изготвени са основни и разширени демографски прогнози за населението на Община Враца до 2020 г. в три различни сценарии. Първият сценарий е с нула (нетна) миграция. Вторият сценарий предполага постоянна миграция, а третият отчита средните миграционни тенденции за периода 2009-2012 г., за да се изолират ефектите на икономическата криза върху движението на населението. Основните демографски проекции на населението, живеещо в Община Враца се състоят от прогнози разпределени според съответната възраст и пол. Разширените проекции на населението по домакинства и по образователна степен са направени с помощта на статичен подход, който не отчита фактори като сключване на брак, развод, съжителство и т.н. На базата на очаквани демографски промени в Община Враца до 2020 г. са изготвени сценарии за политики с тематичен обхват Човешки капитал, Заетост (пазар на труда) и Социални потребности. Въз основа на тези сценарии са предложени седем взаимосвързани политики, с които местните власти биха могли да повлияят на очертаните процеси. Те включват различни степени на комбинация от "меки" (най-вече услуги за съдействие, адресирани към конкретни бенефициенти) и "твърди" мерки (които са инвестиции в съоръжения, пространствени и / или инфраструктурни елементи). Разработен е миграционен профил на Област Враца. За да се посрещнат предизивкателствата, свързани с намаляване на населението, увеличаване на възрастните хора, ниската раждаемост, високата безработица, емиграцията на млади хора и на хора в трудоспособна възраст, перспективите за развитие се свързат с усъвършенстване на социалния и икономическия потенциал на човешките ресурси в общината, повишаване на заетостта и създаване на благоприятна среда за развитие на различни икономически дейности, социална политика, осигуряваща достоен живот на възрастните хора, осигуряване на достъп до качествено здравеопазване, подобряване качеството на образованието, стимулиране мотивацията и постиженията на децата, балансирано и устойчиво териториално развитие на територията на населените места от община Враца, увеличаването на достъпа до жилищно настаняване и качествена жизнена среда.

Изпълнението на проект "MMWD – Да накараме миграцията да работи за развитие" постигна и разработване на анализ на заинтересованите страни в региона по отношение на политиките, свързани с демографските и миграционните процеси. Те са включени в обучение за подобряване уменията и компетенциите за формиране на политически решения, основани на конкретно познание за демографските и миграционни процеси. Като участници в международни кръгли маси представители на ключови заинтересовани страни съвместно с екипа на проекта допринесоха да се изготви единен план за действие за транснационално сътрудничество през 2014-2020 г., свързан с мерките за активно управление на миграционните процеси и създаването на платформа за политически диалог за насърчаване приемането на по-ефективни разпоредби на миграционните потоци в региона на Югоизточна Европа. Основните насоки на плана за действие за транснационално сътрудничество 2014-2020 г. са:

§             По отношение на заетостта: насърчаване на предприемачеството като трудова възможност за мигрантите.

§             По отношение на развитие на човешкия капитал: насърчаване на техническото образование, което не само да отговаря на изискванията на пазара на труда, но и да бъде двигател за иновации на регионално и транснационално ниво.

§             По отношение на благосъстоянието: насърчаване на социалната икономика и осигуряване на специфични услуги, отговарящи на потребностите на възрастните хора, на децата, на семействата и на мигрантите.

Изпълнението на проект "MMWD – Да накараме миграцията да работи за развитие" постигна разработване на съвместни подходи към управлението на миграцията и нейните последици в региона на Югоизточна Европа и осигуряване на сътрудничество при решаване на общите предизвикателства, породени от демографските и миграционните процеси.