- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.
Новини
Днес в Заседателната зала на Община Враца бе подписано предварително споразумение за партньорство за подготовката на проект с работно наименование „Геопарковете по Долен Дунав – възможност за опазване и устойчиво развитие на геоморфоложко и геоложко наследство” между кметът на Община Враца г-н Николай Иванов, кметът на Община Роман г-н Красимир Петков, кметът на Община Поноареле /Румъния/ г-н Джорджица Патрашку и Директорът на Фондация „Лице за изкуство и култура“ гр. Плевен -г-жа Габриела Антонова. На срещата присъства и председателят на румънското сдружение „Алексис Проджект” д-р Адриан Георге.
Проектът ще кандидатства за финансиране по програма „Интеррег Румъния - България 2014-2020г.”, Приоритетна ос 2 ”Зелен регион”, Специфична цел 2.1.”Подобряване на устойчивото използване на природното наследство и ресурси и културното наследство. Максималният бюджет е в размер на 6 млн. евро, разпределени между партньорите, както следва: 1 900 000 евро за Община Враца като водещ партньор, 800 000 евро за Община Роман, 3 000 000 евро за Община Поноареле и 300 000 евро за Фондация „Лице за изкуство и култура”.
В рамките на проекта ще бъде разработен трансграничен туристически маршрут, който да популяризира развитието на устойчив туризъм, базиран на геоморфоложкото и геоложко наследство на общините партньори. Основните инвестиции в Община Враца ще включват изграждане на туристическа инфраструктура и пешеходен туристически маршрут до природната забележителност „Божи мост” в Чиренско - Лиляшкия карстов район, изграждане на карстов ландшафтен парк „Понора” и подобряване на достъпността до обектите.
Община Роман ще кандидатства за изграждане на комплексен информационно-туристически център и карстов ландшафтен парк „Камено поле-Кунино” и реставрация, консервация, експониране и социализация на културната ценност „Пустата църква” в с. Камено поле, която ще е началото на пешеходния туристически маршрут.
Община Поноареле ще инвестира отпуснатите средства в изграждането на туристически информационен център и реализирането на пешеходен маршрут в района на тяхна природна забележителност, също наречена „Божия мост” и разположено в близост лапиесово поле.
Фондация „Лице за изкуство и култура” е един от двигателите , заедно с Българската асоциация за селски и екологичен туризъм, създали концепцията и реализирали изграждането на първия в България геопарк „Искър - Панега” в община Луковит. Основната роля на фондацията е свързана с развитието на концепцията за съвместния трансграничен туристически продукт и популяризирането му от двете страни на река Дунав.