- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.
Новини
Ръчно изработен файтон по оригинален проект на Мито Орозов е най-новата атракция във Враца – родният град на най-известния български производител на файтони и кабриолети от началото на ХХ век. Майстор на елегантното возило е последният жив ученик на фамилия Орозови Анко Анков от с. Косталево. Той е запазил и единствените оригинални чертежи и планове на файтони, които дари на Регионалния исторически музей във Враца.
Десетки врачани се събраха в Етнографско-възрожеднския комплекс, за да почетат делото на най-известния врачански индустриалец. Сред почетните гости на тържеството бяха и наследниците на Мито Орозов. Те бяха първите пасажери на файтона, изработен с дарения на благородни врачани. Сред дарителите са Община Враца с 5 000 лв., наследниците на именитата врачанска фамилия, бившият кмет на Враца и настоящ министър на труда и социалната политика Тотю Младенов, настоящият кмет на града Светла Кръстева и др.
Изработването на елегантното возило е отнело повече от половин година на майстор Анко Анов. Идеята за възраждането на това луксозно преди 100 години превозно средство е на етнографите от Регионалния исторически музей. В петък вечерта файтонът тръгна по врачанските улици и предизвика голям интерес сред гостите на традиционния есенен Врачански панаир. Той ще се движи по определен маршрут, а неговите създатели се надяват да се превърне в туристическа атракция за града.
П. Ганчовска
...Най-отрадно впечатление ми направи фабриката на Орозов или по-вярно самата личност на Орозова. Орозов? Was ist das? ще попита гордия столичанин... Я си снеми калпака, приятелю, поклони се на г-н Орозова и пожелай да се родят в България повече такива труженици! Орозов е един беден самоук, който от правене на врачански бастони и табакери е достигнал да построи една фабрика, в която днес той и десетина работника изработва най-елегантни кабриолети и файтони. Всички машини и приспособления във фабриката са дело на неговите ръце. Днес цяло Врачанско е наводнено с кола и кабриолети от неговата фабрика...
Алеко Константинов