- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.
Новини
Представители на международната неправителствена организация „Национален демократически институт" - клон Източна Европа бяха в средищното училище във врачанското село с цел да се запознаят с успешните практики за интеграция на ромските деца. Председателят на Общински съвет – Враца Малина Николова и заместник-кметът по хуманитарни и социални дейности на Община Враца д-р Михаил Шарков също присъстваха на срещата с гостуваща група от 12 представители на Сърбия, Македония, Косово, Румъния, Словакия и Унгария, които работят в областта на интеграцията на малцинства.
Младежи в традиционни български носии посрещнаха чуждестранните гости по стар обичай с хляб и сол.
Посещението се осъществява в рамките на проект „Намаляване на отпадането на ромските ученици” на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе”.
Директорът на ОУ „Св. Климент Охридски” Димитър Костов разказа на гостите си за работата си по няколко проекта за интеграция на деца с ромски произход. Училищното ръководство е обходило всички домове на подлежащите на обучение деца в четирите села – Тишевица, Върбица, Горно Пещене и Власатица. От 2007 година училището работи по Програмата на Министерство на образованието за изпълнение на Стратегията за образователна интеграция на децата и учениците от ромското малцинство и проекта на Община Враца „Всички на училище”. От изключителна важност за привличането на учениците е фактът, че благодарение на Програмата за оптимизация на училищната мрежа през последните две години изцяло е ремонтирана материално-техническата база, изграден е привлекателен училищен двор за спортни дейности, осигурен е ученически стол с безплатен обяд и транспорт за учениците. В училището работят пет полуинтернатни групи, които обхващат всички ученици и по този начин се затваря процеса целодневно обучение.
През 2009/2010 учебна година в ОУ „Св. Климент Охридски”, с. Тишевица се обучават 116 ученици, от които 86 % са от ромски произход. През миналата година броят им е бил 105.
П. Ганчовска