- КОРОНАВИРУС (COVID-19)
- ПРОФИЛ НА КУПУВАЧА
- Публични регистри
- Звено "Инспекторат"
- Достъп до информация
- Община Враца
- Икономика
- Образование
- Здравеопазване
- Екология
- Социални дейности
- Младежки дейности
- Туризъм
- Култура
- Спорт
- Търгове и конкурси
- Регулационен план
- Устройство на територията
- Кариери
- Общинска собственост
- Етажна собственост
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца II-ра фаза
- Интегриран проект за водния цикъл на град Враца
- Пещера "Леденика"
- Пазарни консултации
- Защита на личните данни
- --------------------------
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/1191 на ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ и на СЪВЕТА от 06.07.2016 г.
Новини
Община Враца проведе на 14.07.2010 год. Втората заключителна среща на партньорите по изпълнение на договор BG161PO001/4.2-01/2008/039 за реализирането на проект “Между приятели и добри съседи”. Договорът е по схема за безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/4.2-01/2008: „Подкрепа за междурегионално сътрудничество и обмен на най-добри практики” на стойност 189 865,60 лв. и се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от Държавния бюджет на Република България. Продължителността на проекта е 16 месеца. Начало на изпълнение 10.04.2009 год. и край на изпълнението 10.08.2010 год.
Основна цел на проекта е: развитие на устойчив туризъм в област Враца чрез междурегионално сътрудничество и прилагане на най-добри европейски практики.
Специфични цели на проекта:
* Развитие на инициативи на междуобщинско сътрудничество в използването на природния и културен потенциал на общините, базирани на европейски опит и добри практики;
* Изграждане на капацитет за бъдещо планиране и маркетинг на туристическа дестинация с помощта на европейско знание.
В рамките на проекта бяха проведени три обучения на представители на целевите групи, ангажирани с развитието на туризма в региона.
Обученията се водеха от италианските партньори от Провинциален консорциум за обучение – Феррара. Споделени бяха добрите практики и италиански опит в развитието на туризма.
Домакин на Първия семинар беше община Мездра - 29.10.2009 г. - 30.10.2009 г. на тема: „Въведение в туризма и туристически ресурси – проучване, анализ, разработване на атракции”. Програмата включваше: Презентация на община Феррара, Презентация на община Мездра, Презентация на ПП „Врачански Балкан”.
Домакин на Втория семинар беше община Мизия - 28.01.2010 г. -29.01.2010 г. на тема: „Създаване на регионален туристически продукт – формиране, планиране, разработване, партньорство, допълнителни услуги, маркетинг”.
2
Програмата включваше: Презентация на община Мизия, Презентация на тема: „Археологията като компонент на културния туризъм”, Презентация „Ресурси, продукт и пазари”.
Домакин на Третия семинар беше община Козлодуй - 11.03.2010 г. -12.03.2010 г. на тема: „Внедряване и промоция на туристически продукт –маркетинг, регионална марка, канали, реклама и рекламни материали”. Направена беше презентация на община Козлодуй, Презентация на Национален музей параход „РАДЕЦКИ”, Презентация на тема „Късноантичният град Августа край село Хърлец и възможностите за развитие на археологически туризъм в община Козлодуй”, Презентация „Туристически продукт”.
Проведени бяха и три работни срещи след всеки обучителен модул след теоретичната и практическата част. Обсъдени бяха и подготвени практически разработки, използвани за обобщен анализ, план за действие и разработване на регионален продукт и комуникационна стратегия и пилотен проект.
В рамките на проекта се проведоха две учебни посещения в италианските общини Мел и Феррара с цел запознаване с опита и добрите практики на италианските партньори. При посещенията беше демонстриран италианския опит в съответния модул теми. Проведени бяха срещи с представители на местните власти – общински и областни ръководства, с представители на туристическия бизнес и Неправителствени организации. Особено полезен ни беше италианският опит по отношение съвместната работа на тези институции в развитие на фестивалния туризъм за привличане на туристи и стимулиране на икономическото и културно развитие на региона. Съществено перо в тази посока са приходите от туристически такси, които се използват за мотивиране на бизнеса за развитие на туризма.
Учебно посещение в община Мел провинция Беллуно - 26.04.2009 г. -29.04.2009 г. Проведени бяха семинар и работна среща в кметството на община Мел. Направена беше Презентация на община Мел. Посетени бяха замъка „Зелиг” и Природен парк „Доломити Белунеси”, превърнати в туристически атракции.
Учебно посещение в община Феррара провинция Емилиа Романа – 07.06.2010 г. - 10.06.2010 г. Проведени бяха работна среща и семинар в залата на Провинциален консорциум за обучение. Презентации на туристически асоциации и НПО за фестивален туризъм - „II Palio di Ferrara”, ”Феррара под звездите” фестивал „Buskers” и конгресен интернационален фестивал. Посетени бяха историческите центрове на Феррара и Болоня, Парка Делта на река По, Комакио - туристически морски комплекс и Абатството на Помпоза.
Разработените рекламни материали бяха предоставени на италианските партньори и на туристите в местата, които посетихме.
Проекти на общините-партньори:
Разработване на туристическа атракция на базата на природните забележителности във Врачански Балкан пещера „Леденика”
Идеен проект „Калето” на община Мездра.
3
Пилотният проект се разработва на базата на развитие на фестивален туризъм, включващ фестивал на побратимените градове.
Основната цел е да се стимулират икономическото, културното и международно сътрудничество в развитието на устойчив туризъм.
Специфичните цели:
· Опознаване на традициите ,културата ,икономиката и бита на побратимените градове.
· Активизиране на сътрудничеството между общинските ръководства с цел подобряване условията за бизнес и подобрен културен и спортен обмен.
· Създаване на условия за по-добро международно сътрудничество на бизнеса.
· Създаване на условия за осъществяване на връзки между културните дейци и идеи за съвместни прояви.
В хода на реализация на проекта представители на местната и държавна власт, на туристически и браншови организации, на малкия бизнес, НПО, експерти, отговорни за туристическото развитие на четири общини с туристически потенциал от област Враца получиха теоретични и практически познания и опит по теми, свързани с развитието на туризма относно :
* оценка на отличителните предимства на района;
* разработване на атракции;
* разработване на елементи на туристически продукт;
* допълнително предлагане, създаване и налагане на регионални марки;
* качество на продукта;
* реклама, управление на дестинациите;
* разработване на продукт на междуобщинско и междурегионално ниво.
Реализацията на проекта даде възможност реално и на практика кадрите да повишат своя капацитет в развитието на туризма, ползвайки италианския опит. Това от своя страна формулира единна политика за развитие на региона съобразена със спецификата на всяка община- партньор, при широко прилагане на опита и добрите практики на италианските партньори, което определя изграждане на бъдеща туристическа политика. Слага началото на дългосрочен обмен на знания и опит и създаване на модел за междурегионално сътрудничество в рамките на Европейския съюз.